آگوتا کریستوف

آگوتا کریستوف

آگوتا كريستوف Agota Kristof، 30 اكتبر 1935 در شهر ‍Czikvand مجارستان به دنيا آمد. در سال 1956 به همراه شوهرش از مجارستانِ له‌شده زير بار ديكتاتوري كمونيسم فرار كرد و به سوئيس پناهنده شد و شهر نوشاتل، واقع در بخش فرانسوي‌زبان اين كشور را براي زندگي برگزيد. در بيست‌ويك‌سالگي، نوزادي چند‌ماهه در بغل و يك لغت‌نامه تنها سلاح‌هاي او بودند در مواجه با تبعيد، تنهايي، دنياي تازه‌اي كه هيچ‌چيز از آن نمي‌دانست و زبان فرانسه كه ناگزير بود آن را ياد بگيرد. او كه هنوز گه‌گاه شعرهايي به زبان مجارستاني مي‌سرود، هم‌زمان با كار يكنواخت در يك كارخانه‌ي ساعت‌سازي به يادگيري زبان فرانسه ادامه داد.

آگوتا كريستوف، از سال 1970 نوشتن به زبان فرانسه را آغاز كرد. اولين آثار او نمايشنامه‌هاي كوتاهي بودند كه توسط گروه‌هاي آماتور شهر نوشاتل به روي صحنه مي‌رفتند و بعضي‌هاشان هم در راديو اجرا شدند. در كنار اين نمايشنامه‌ها، كريستوف در اين دوره داستان‌هايي هم نوشت كه بعد‌ها در مجموعه‌ي فرقي نمي‌كند (2005) چاپ شدند. تا سال 1986، آگوتا كريستوف در دنياي ادبيات فردي تقريباً ناشناخته بود، تا اينكه همان‌سال انتشارات معتبر Seuil فرانسه اولين رمان او را با نام دفتر بزرگ چاپ كرد.

پس از تريلوژي موفق دوقلوها، كريستوف رمان ديروز (1995) و كتابي حاوي يك داستان و يك نمايشنامه‌ي كوتاه به نام كجايي ماتياس (2005) و مجموعه‌ي نمايشنامه‌ي هيولا (2007) را منتشر کرد. او براي مجموعه‌ي آثارش جايزه‌ي معتبر شيلر كشور سوئيس را دريافت كرد و پس از چند سال بيماري و عزلت،17 ژوئيه‌ي 2011 در شهر نوشاتل درگذشت.


مقایسه کتاب (0)


بی سواد و فرقی نمی کند

بی سواد و فرقی نمی کند

آگوتا کریستوف متولد 1935 در مجارستان بعد از چاپ چهار رمان «دفتر بزرگ» «مدرک» «دروغ سوم» و «دیروز..

100,000ريال

دروغ سوم

دروغ سوم

-بله زندگی هایی هست که از غمگین ترین کتاب ها هم غم انگیزترند.می گوید:بخشی از کتاب دروغ سوم:در جوابش ..

230,000ريال

دفتر بزرگ

دفتر بزرگ

آگوتا کریستوف معروف ترین نویسنده ی معاصر سوئیسی مجاری الاصل است که با نوشتنِ تریلوژی دوقلوها به شهر..

250,000ريال

دیروز

دیروز

من هم تشنه بودم سرم را عقب دادم و خودم را رها کردم تا بیفتم وسط درخت ها . صورتم را فرو کردم توی گل ..

125,000ريال

مدرک

مدرک

امروز یک نامه دریافت کردم یک نامه رسمی. آنجاست، روی میزم می توانید بخوانیدش. نامه اعاده حیثیت توماس ..

250,000ريال

نمایش 1 تا 5 از 5 (1 صفحه)