• اندیشه ی یونگ

یونگ در زمره ی نخستین اندیشمندانی بود که از راه همفکری با فروید به شکل گیری مفاهیم نظریه ی روانکاوی یاری رساند. ولی او متعاقبا راه خود را از راه استاد جدا کرد و مکتب جدیدی را با نام «روانشناسی تحلیلی» بنیاد گذاشت.
یونگ در عین اینکه بر دیدگاه فروید مبنی بر وجود ضمیر ناخودآگاه صحّه می گذارد، قائل به گونه ای دیگر از ضمیر ناخودآگاه نیز هست که دیگر نه مبّین اندیشه ها و آرزوهای کام نیافته و هراس های فردی، بلکه مخزن گرایش ها و افکاری است که در نزد همه ی ابناء بشر مشترک هستند.
یونگ با مطالعه ی گسترده در نظام های اسطوره ای و فرهنگ های گوناگون، مجموعه ای از تصاویر ذهنی جهان شمول را تدوین کرد که در مکتب او با نام «کهن الگو» مشخص می شوند. تفحّس در کهن الگوها نه فقط راهی برای فهم الگوهای عام رفتار بشر، بلکه همچنین شیوه ای برای قرائت نقادانه ی متون ادبی و آثار هنری است.
این کتاب برای کسانی نوشته شده است که می خواهند با خواندن کتابی کمابیش کم حجم، دریچه ای بر افکار یونگ برایشان گشوده شود. هریک از فصل های پنج گانه ی کتاب حاضر، جزء مهمی از اندیشه های یونگ را با استناد به نوشته های خود او و با شرح و تفسیر به خواننده معرفی می کند. نقل قول های مکرر از یونگ و ارجاعات ایضاً متعدد به سایر نوشته های مرتبط با موضوعات مورد بحث، راهنمای ضمنی خواننده ای است که پس از خواندن کتاب حاضر به مطالعه ی بیشتر درباره آراء و اندیشه های یونگ راغب می شود.
به منظور فهم راحت تر متن، مترجم با افزودن زیرنوشت های توضیحی، اصطلاحات روانکاوانه ای را که نویسنده ی کتاب فقط به کار برده اما شرح نداده و همچنین اشاراتی را که چه بسا برای خواننده ی ناآشنا قدری مبهم یا گیج کننده باشند، توضیح داده است.
دکتر ریچارد بیلسکر، مولف این کتاب، استاد فلسفه در دانشگاه مریلند جنوبی، و دکتر حسین پاینده، مترجم کتاب حاضر، استاد نظریه و نقد ادبی دانشگاه علامه طباطبائی است.

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

اندیشه ی یونگ

  • 250,000ريال


کتاب های دیگر مولف

گشودن رمان

گشودن رمان

کتاب حاضر به منظور پاسخ دادن به این پرسش نوشته شده است: چگونه از منظر یک منتقد ادبی رمان بخوانیم؟ مخ..

215,000ريال

روانکاوی فرهنگ عامه (نظم و ترتیب نشاط)

روانکاوی فرهنگ عامه (نظم و ترتیب نشاط)

چرا فوتبال تا به این حد پُرطرفدار است؟ جایگاه اتومبیل در فرهنگ مدرن چیست و چرا برخوردار بودن از اتوم..

250,000ريال

اصول و مبانی تحلیل متون ادبی

اصول و مبانی تحلیل متون ادبی

این کتاب برای کسانی نوشته شده است که مایل اند با کسب دانشی پایه ای درباره ی روش های نظام مند تحلیل ..

220,000ريال