• به مردن عادت نمی کنم

«به مردن عادت نمی کنم» در برگیرنده 28 قطعه شعر سپید کوتاه و بلند است که طبق گفته شاعر طی هفت یا هشت سال گذشته سروده شده اند، اما تمامی این سروده ها بدون ذکر تاریخ سرایش در کتاب آمده اند. 
«اعتراف»، «آینه»، «بنفشه آفریقایی»، «نرفتن»، «باشد برای بعد»، «پونه ها»، «گزارش»، «کوچ»، «سکوت»، «هق هق» و «کوکب ها» عنوان برخی از شعرهای این مجموعه هستند. 
موضوع و مضمون کلی این شعرها مسایل عاطفی و تاحدودی اجتماعی است. سلاجقه پیش تر درباره مضامین شعرهایش به «ایبنا» گفته بود: «در این سروده ها با نگاهی فلسفی به انسان امروز و مسایل تاریخی و اجتماعی پرداخته ام. همچنین در گزینش شعرها سعی کرده ام سروده هایی را انتخاب کنم که از نظر موضوعی یک دست و نزدیک به هم باشند.» 
نمونه شعری از این مجموعه با عنوان «مرثیه»: 
«مثل همه تصویرهایی که تاکنون فراموش مان کرده اند 
گاهی از منظر چشم جهان دور می شویم 
راه بهشت از گردنه های سخت می گذرد 
سلاجقه متولد کرمان، استاد دانشگاه و پژوهشگر ادبی است. 
از جمله آثار او می توان به کتاب های «امیرزاده کاشی ها» (نقد اشعار شاملو)، «از این باغ شرقی» (نظریه های نقد شعر کودک و نوجوان)، «صدای خط خوردن مشق» (بررسی ساختار و تاویل آثار هوشنگ مرادی کرمانی)، «در آمدی بر زیبایی شناسی شعر» (در زمینه معانی و بیان)، «قصه تالاب» (داستان برای کودکان و نوجوانان)، «بنفشه کوچولو» داستان برای کودکان و نوجوانان و «دنیای قشنگ پوپو» (داستان برای کودکان و نوجوانان) اشاره کرد.

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

به مردن عادت نمی کنم

  • 60,000ريال