ژرژ سیمنون

ژرژ سیمنون

ژرژ جوزف كريستين سيمنون (George Joseph Christian Simenon) 12 فوريه سال 1903 در شهر ليژ بلژيك به‌دنيا آمد. تا پيش از 1918 به مشاغل مختلفي از جمله شاگردي در كتاب‌فروشي پرداخت اما در ژانويه‌ي آن سال در پي بيماري پدرش ترك تحصيل كرد و در نشريه‌ي گازت دو ليژ مشغول خبرنگاري شد. به‌واسطه‌ي شغلش، با مردمي كه در هتل‌هاي ارزان اقامت داشتند، وقتشان در نوشگاه‌ها سپري مي‌شد و گه‌گاه گذارشان به اداره پليس مي‌افتاد سر و كار پيدا كرد و با منش و رفتار آنان به‌خوبي آشنا شد. در دوران كار در گازت بيش از 150 مقاله با نام قلمي G.SIM نوشت و در فاصله‌ي سال‌هاي 1919 تا 1922 بيش از 800 قطعه‌ي فكاهي با نام مسيو لكوك (Lecoq) به‌چاپ رساند. نخستين رمانش را با نام بر پل آرش در ژوئن 1919 نوشت و در 1921 با نام مستعار G.SIM به‌چاپ رساند. در سال 1930 شخصيت محبوب آثارش، كميسر مگره، براي نخستين بار در داستان كوتاهي كه آن‌را به درخواست ژوزف كسل (J.Kessel) براي چاپ در مجله‌ي كارآگاه نوشت ظاهر شد. در 1945 پس از آنكه گشتاپو به يهودي بودن وي شك برد از فرانسه‌ي اشغال شده گريخت و به آمريكا رفت. دوران اقامت در آمريكا از خلاقانه‌ترين ايام زندگاني پربار سيمنون بود. در 1955 بار ديگر به اروپا بازگشت و نخست در فرانسه و سپس در سوئيس اقامت گزيد. در 1972 عملاً داستان‌نويسي را كنار گذاشت و به‌نگارش زندگي‌نامه‌ي خود پرداخت. در 1984 به‌علت تومور مغزي زير تيغ جراحي رفت و ظاهراً بهبود يافت اما طي چند سال بعد وضع جسماني‌اش به وخامت گرائيد و در شب چهارم سپتامبر 1989 در شهر لوزان سوئيس هنگامي كه در خواب بود از دنيا رفت.

سيمنون يكي از پركارترين نويسندگان قرن بيستم بود. وي عادت داشت ساعت چهار صبح از خواب بيدار شود و شروع به نوشتن كند. اين كار را تا ظهر ادامه مي‌داد و بقيه‌ي روز را استراحت مي‌كرد. به‌اين‌ترتيب مي‌توانست در هر روز 60 تا 80 صفحه مطلب بنويسد. آثار او مشتمل است بر بيش از 200 رمان، 150 رمان كوتاه، يك سناريو براي باله، چندين جلد زندگي‌نامه، مقالات بي‌شمار و تعداد زيادي رمان عامه‌پسند كه آنها را صرفاً براي كسب درآمد و با يك دوجين نام مستعار نوشته است. اما شهرت وي بيشتر به‌خاطر 75 رمان و 28 داستان كوتاهي است كه كميسر مگره قهرمان آنهاست.


مقایسه کتاب (0)


حماقت مگره

حماقت مگره

ماجرای «حماقت مگره» در پاریس روی می دهد. زنی سالخورده هر روز به اداره ی پلیس می آید تا با مگره ملاقات کند. او به مگره می گوید که شخصی در غیاب او آپارتمانش را می گردد و وسایلش را جابه جا می کند. مگره ب..

135,000ریال

دیوانه ای در شهر

دیوانه ای در شهر

کتاب دیوانه ای در شهر ، از کتب اولیه ماجراهای کمیسر مگره(۱۹۳۲) اثر ژرژ سیمنون پلیسی نویس مشهور بلژیکی است. این اثر، معمایی برای افرادی که می خواهند در فرصتی کوتاه مثل یک آخر هفته، رمانی جذاب را مطالعه..

70,000ریال

سایه بازی

سایه بازی

ماجرای «سایه‌بازی» در یکی از محلات قدیمی پاریس روی می‌دهد. در ساختمانی مجاور میدان وژ که یکی از میادین تاریخی و ساکت پاریس است جنایتی رخ داده است. صاحب یک آزمایشگاه داروسازی به‌ضرب گلوله کشته شده است ..

75,000ریال

مرگ مرموز در کلیسا
مشتری شنبه ها

مشتری شنبه ها

..

75,000ریال

کافه لیبرتی

کافه لیبرتی

..

59,000ریال

نمایش 1 تا 6 از 6 (1 صفحه)